מחאת הפראיירים / שבת, יולי 7, 2012

מחאת הפראיירים
צפיות : 1440
המחאה שהגיעה לשיאה בעקבות דו"ח לפסנר הוציא כ 20 אלף איש לרחובות.
מערכת ראשי : עודכן ב - שבת, יולי 7, 2012
    

"מחאת הפראיירים" הגיעה הערב לרגע השיא שלה: צעדה של אלפים ביוזמת הסטודנטים ואנשי המילואים הפעילים במטה "מאבק הפראיירים" בקריאה לשוויון בנטל הגיוס, יצאה מרחוב ארלוזורוב לעבר מוזיאון תל-אביב. בעצרת משתתף גם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל גבי אשכנזי, שמצטרף לקודמיו בתפקיד דן חלוץ ושאול מופז שהגיע לעצרת למרות הודעת ראש הממשלה הבוקר שבכוונתו להביא את המלצות ועדת פלסנר לאישור סיעת הליכוד מחר. גם יושבת ראש קדימה לשעבר ציפי לבני נצפתה בין המפגינים.

על בימת העצרת נואמים אישים רבים, בהם ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, יושב ראש אגודת הסטודנטים איציק שמולי, אנשי מילואים, יו"ר מועצת התלמידים והזמר דיויד ברוזה. את אלפי בני אדם שייקחו חלק מאבטחים מאות שוטרים שנפרסו כבר בתחילת הערב לכל אורך נתיב הצעדה, שיצאה מ"מאהל הפראיירים" שבפינת הרחובות ארלוזורוב ודרך נמיר, ותעשה את דרכה לכיוון רחבת המוזיאון שברחוב שאול המלך - שם מתקיים בשעה זו האירוע המרכזי.

עקב קיום ההפגנה, נחסמו לתנועה צירים ראשיים בתל אביב, וביניהם דרך מנחם בגין, שתיסגר לכיוון צפון מדרך נמיר. התנועה תופנה לכיוון רחוב ז'בוטינסקי בר"ג. כמו כן, נסגרה דרך נמיר לכיוון דרום מרחוב ארלוזורוב והתנועה תופנה לדרך על פרשת דרכים ובחזרה לדרך בגין. שדרות שאול המלך ייסגרו גם הן לתנועה בין אבן גבירול לדרך נמיר לשני הכיוונים, ורחוב ויצמן ייסגר משדרות דוד המלך לשאול המלך, לשני הכיוונים. בנוסף לכך ייחסמו כל הרחובות המובילים לצירים אלה. ציבור הנהגים מתבקש לנסוע בדרכים חלופיות ולהישמע להוראות השוטרים.

אולם רחבת מוזיאון תל אביב הייתה רק מוקד אחד של הפגנות, כשבשדרות רוטשילד צעדו מאות אנשים מאנשי המחאה החברתית אל עבר מתחם הבנקים. המפגינים הפגינו מול הבנקים באזור והניפו שלטים בגנות הטייקונים.

מופז הודיע כי ישתתף בעצרת; המארגנים: "לא ניתן לפוליטיקאים לנאום"

יו"ר קדימה שאול מופז הודיע על כוונתו להשתתף באירוע המחאה, וקרא לתומכיו לנהוג כמוהו ולהגיע להפגנה. "התמיכה שלכם חיונית כדי לתת לי את הכוח להוביל הסכם היסטורי", מסר מופז בהודעה והוסיף: "זהו מאבק משותף על עתידה ועל צביונה של ישראל. אני קורא לכל אזרחי במדינה להגיע - יחד נוביל את השינוי". לאחר הודעתו של מופז, הודיעו מארגני ההפגנה כי לא ייתנו לפוליטיקאים לנאום בעצרת.

"לא יקנו אותנו בהצהרות - רק במעשים"

עם זאת, במטה "מחאת הפראיירים" בירכו את מופז על החלטתו להשתתף באירוע ואמרו כי הוא "וכל פוליטיקאי ישראלי באשר הוא מוזמן להיות חלק מהקהל בעצרת. כך נזכיר לכולם שאנחנו לא פראיירים, ולא יקנו אותנו בהצהרות - אלא רק במעשים".

בינתיים, לקראת ההפגנה הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ייכנס מחר בבוקר את סיעת הליכוד כדי לדון בעקרונות דו"ח ועדת פלסנר. אם הסיעה תסכים על העקרונות, ייפגש נתניהו עם יו"ר קדימה, השר שאול מופז, כדי לדון בהקמת צוות שינסח השבוע הצעת חוק. בינתיים חלה התקדמות במגעים וגם נושא שירות הערבים אמור להיכלל בחוק. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי יש למצות את כל הסיכויים להעביר את החוק במועד שנקבע, תוך התחשבות באילוצי צה"ל ובהתאמות המתבקשות.

בקדימה הודיעו בתגובה להודעת לשכת ראש הממשלה כי טרם נקבעה פגישה למחר בין נתניהו למופז, ועל אף שמדובר בצעד חיובי, הם קוראים לראש הממשלה לאמץ את מסקנות ועדת פלסנר.

מתוך : גלובס 
 
תגיות
 

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2012 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר